Bez obróbki mechanicznej nie dałoby się wyprodukować nawet najprostszych przedmiotów. Chcąc uzyskać choćby kawałek deski czy blatu ze sklejki, trzeba je przyciąć na potrzebny wymiar. Czynności z zakresu takich działań jest mnóstwo, a wszystkie po to, by uzyskać wybrany efekt. Przy korzystaniu z komputerowego wspomagania urządzeń osiąga się je z dużą precyzją, czyli efekt jest dokładnie taki, jaki został zaplanowany.
Każda z czynności może posłużyć do uzyskiwania różnych efektów. W przypadku frezowania może chodzić o wycięcie rowków, które utworzą pewien wzór na płaszczyźnie. Dopóki nie było frezarek trzeba było sobie radzić dłutem. Maszyny takie pozwoliły łatwiej uzyskiwać jeszcze lepsze efekty. Kolejny etap technologiczny, czyli obróbka CNC (http://www.frezowanie-cnc.com.pl/obrobka-pvc.html) pozwala nanieść na tę płaszczyznę dokładnie taki wzór, jaki miało się na myśli. Komputerowe sterowanie pozwala wyeliminować czynnik błędu ludzkiego i zapewnia działanie z dużą precyzją. To ma też znaczenie, jeśli ten sam efekt ma być uzyskany na kilku płaszczyznach. Za pomocą maszyn CNC wykonuje się i inne czynności z zakresu obróbki mechanicznej. Służą do cięcia i wiercenia. Takie działania są zwykle potrzebne nawet przy tworzeniu przedmiotów o bardzo prostych formach. Duża precyzja oraz powtarzalność uzyskiwanych efektów przydaje się i przy innych czynnościach. Dokładna i szybka obróbka CNC to także toczenie, gwintowanie i wiele innych wykonywanych przez człowieka od dawna prac. Obecnie zajmują się nimi maszyny ze wspomaganiem, jakim jest komputerowe ich zaprogramowanie. Rolą człowieka jest ich obsługa oraz nadzór.
Monitorowanie pracy urządzeń, nadzór i kontrola jakości mają takie samo znaczenie, jak i dysponowanie nowoczesnymi maszynami. Wszystko to dla zapewnienia szybkich i dokładnych efektów. Oznacza to, że w uzyskiwaniu precyzyjnych efektów cały czas ważny jest człowiek, chociaż zmieniła się jego rola. Bez monitoringu i kontroli jakości obróbka CNC, czy to będzie frezowanie, cięcie czy toczenie, nie spełniałaby aż tak dobrze swojej roli. Od prostych narzędzi poprzez skomplikowane maszyny aż po sterowanie komputerowe, to kolejne etapy rozwoju technologii obróbki mechanicznej. Dzięki nowoczesnym maszynom można nadać drewnu, sklejce, PCV czy metalom dokładnie taki wygląd, jaki mają posiadać. Uprościło to tworzenie przedmiotów użytkowych oraz takich, które wykorzystywane są w różnych branżach jako prefabrykaty. Nowoczesne maszyny działają bardzo wydajnie. Dla potrzeb większej produkcji szybkość i wydajność są równie ważne, jak i precyzja ich pracy.